Euro 2012: Balotelli duplájával döntőbe jutott Olaszország
A német labdarúgó-válogatott Olaszországgal csapott össze az ukrán-lengyel közös rendezésű Európa-bajnokság elődöntőjében. Bár a szakértők szerint a nationalelf esélyesebb volt az olaszoknál, Mario Balotelli két góljával a déliek jutottak a fináléba, amelyben a címvédő spanyolok várnak rájuk.
„A történelem megtaníthat sok mindenre, de most csak a jelen számít. A német modell, a fiatalok bevonása lenne a követendő példa? Tíz évvel ezelőtt úgy döntöttek, hogy teljesen megváltoztatják taktikájukat, és most ennek aratják le gyümölcsét" – így a mérkőzés előtt Löw kollégája, Cesare Prandelli, akinek keretében nem épült fel teljesen Thiago Motta, és ismét a sokat kritizált Riccardo Montolivo kezdett helyette a középpályán.
Éppen Montolivo adott remek labdát a 4. percben Mario Balotellinek, ám tisztázott a támadó elől a kiválóan kimozduló kapus, Manuel Neuer. Nem sokkal később Neuer poszttársa, Gianluigi Buffon hozta a frászt övéire, mert borzalmasan mozdult ki egy szögletre, ám Andrea Pirlo kisegítette kapusát, és blokkolta a gólvonalon Mats Hummels közeli fejesét. Pirlo már sokadszor mentette meg övéit ezen a tornán...
Buffon jó kapus, mert később is szerencséje volt, amikor Jerome Boateng halovány beadását az ötösön álló Andrea Barzaglira tolta, és a meglepett olasz védőről az üresen maradt kapu felé csordogált a labda, de a bal alsó mellett pár centiméterrel hagyta el a játékteret.
Az első bő negyedóra német mezőnyfölényt hozott, de a meglepően élénk Montolivo vezetésével igyekeztek a déliek kihasználni a szellős német emberfogást, és kétszer is megtornáztatták Neuert.
Az első bő negyedóra német mezőnyfölényt hozott, de a meglepően élénk Montolivo vezetésével igyekeztek a déliek kihasználni a szellős német emberfogást, és kétszer is megtornáztatták Neuert.
Az újabb német védelmi hibát pedig már góllal büntette a squadra azzurra: Giorgio Chiellinikavargatott a bal szélen, passzát Antonio Cassano ívelte be, az ötösről Mario Balotelli pedig nyugodtan fejelhetett a kapuba, mert Neuer a gólvonalon ragadt, Holger Badstuber pedig csak szemmel verte a csatárt. Sikertelenül: 0–1.
Visszahökkentette a kapott gól a németeket, de a 33. percben a sokadik jó Boateng-beadásnál nagyot kellett mentenie Balzarettinek, majd egy Khedira-bombát kapott ki a jobb felső elől Buffon.
Nem sokkal később Balotelli megmutatta, hogyan kell ezt: meglépett Montolivo remek labdájával (a német védelem ismét tragikusan működött, az utolsó ember, Philipp Lahm helyezkedett bűn rosszul, a többi német elöl ragadt!), majd 16 méterről irgalmatlan erővel a bal felső sarokba bombázott. 0–2
Balotelli ezzel csatlakozott a góllövőlista éllovasaihoz, hiszen ezt volt a harmadik találata ezen a tornán. Korábban nem volt ilyen gólerős, mondhatni, Márió-ideje vártak arra az olaszok, hogy végre megrázza magát.
Balotelli ezzel csatlakozott a góllövőlista éllovasaihoz, hiszen ezt volt a harmadik találata ezen a tornán. Korábban nem volt ilyen gólerős, mondhatni, Márió-ideje vártak arra az olaszok, hogy végre megrázza magát.
Löw a szünetben kettős cserére szánta el magát, Gomez és Podolski helyére Klose és Reus állt be. Utóbbi csakhamar helyzetbe került, de kissé eltörte a labdát, amely így Buffon könnyű zsákmánya lett. Nála is nagyobb ziccert hagyott ki a második olasz gólban ludas Philipp Lahm, aki 14 méterről, középről durrantott a kapu fölé – belehúzott tehát a fordulás után a német csapat.
Érdekesen reagáltak az olaszok a kezdeti német rohamokra, mert hátul szigorúan megmaradt a négyes fal, de elöl letámadással próbálkozott négy-öt ember is. Kissé kettészakadt ettől a Prandelli-csapat, kétszer is nagyot kellett menteni hátul Chielliniéknek a meglóduló németek elől. Meglehetősen korán lehozta az olasz mester Cassanót, akit az 58. percbenAlessandro Diamanti váltott.
A 62. percben ismét Reus veszélyeztetett, de szépen ívelt szabadrúgását Buffon a lécre paskolta, a labda onnan pedig a kapu mögé perdült. Válaszképpen a legjobb eddigi Eb-szereplésével előrukkoló, a gyepről másfél perc alatt legyötrődő Montolivót a védekezéshez nagyságrendekkel jobban védekező Thiago Motta váltotta, egyértelművé téve az olasz szándékokat a hátralévő időre.
De nehogy azt higgyük, hogy csakis a catenaccióra koncentráltak, egy ügyes kontrából Claudio Marchisio a 67. minutumban eldönthette volna a mérkőzést, ha kissé jobban céloz.
Leandalgott Balotelli is (miután ápolták, aztán ott is ragadt az oldalvonalon kívül...), természetesenAntonio Di Natale jött be helyére, amoda a világbajnokság gólkirálya, Thomas Müller kapott lehetőséget a bizonyításra. A hajrára fordulva sem nyugodott meg a német csapat, de miért is tette volna, kétségbeesetten ívelgettek a két szélről a kapu elé a németek, különösebb eredmény nélkül. A kék mezeseknél Pirlo dobálta ki a szélekre a labdákat, egy ilyenből Marchisio került ajtó-ablak helyzetbe, de elpuskázta ezt is.
Di Natale sem bánt különbül a maga lehetőségével, majd amikor Diamanti végre higgadt volt, kiderült, lesről talált Neuer hálójába. Mint a fentiekből kiderült, egyáltalán nem arról volt szó tehát, hogy a fergeteges németek kapujuk elé szögezték volna ellenfelüket a hajrára...
Hogy ne olyan keserű szájízzel búcsúzzanak a németek, Diamanti összehozott még nekik egy büntetőt (nem biztos, hogy a bíró ugyanígy ítélt volna gól nélküli állásnál), amelyet Mesut Özilértékesített: 1–2.
Azt régóta tudjuk, hogy messze nem igaz már a linekeri mondás, miszerint a végén mindig a németek örülnek, de jóval többet vártunk tőlük, hiszen bár jól kezdtek, egyáltalán nem tudtak újítani a kapott gól(ok) után. Hajtottak, kapartak becsülettel, a végére kiderült, még szerencséjük sincs.
Az olaszokat csakis dicsérni lehet hozzáállásuk miatt, megmutatták, hogy nem kisiklott eredmény volt a spanyolok elleni döntetlen – és éppen ellenük zárják majd a kontinenstornát. Emlékeznek még, mit írtunk az Eb előtti csapatbemutatóban? Az előjelek alapján Eb-t nyernek az olaszok...
ELŐDÖNTŐ |
NÉMETORSZÁG–OLASZORSZÁG 1–2 Gólszerző: Özil (90. – 11-esből), ill. Balotelli (20., 36.) NSO.hu |